Uwaga na oszustów internetowych !!! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Uwaga na oszustów internetowych !!!

Data publikacji 04.09.2020

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. Inwestycje w kryptowaluty co do zasady są legalne. Ale i tak warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie! Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach.

Podstawową zasadą jest to, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. "brokerów" inwestycyjnych – pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Często również dzwoniąc oferują pośrednictwo w zakupie kryptowalut.

Należy zachować szczególną czujność w przypadku kontaktu z osobą informującą o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty. Oszuści po dokonaniu zakupu kryptowaluty dla osoby zainteresowanej po krótkim czasie dzwonią do niej i informują o tym, że wartość inwestycji wzrosła kilkukrotnie i aby odebrać zyski należy między innymi zainstalować na komputerze lub telefonie specjalną aplikację dającą możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. W taki sposób przejmują dane do urządzenia i wykorzystują zapisane na nich hasła, w tym również te do bankowości internetowej.

Przykładem tego może być 82-letni mężczyzna powiatu kaliskiego, do którego zadzwonili oszuści informując o tym, że wartość zakupionej wcześniej kryptowaluty wzrosła sześciokrotnie i aby zysk został przekazany, niezbędne jest uzyskanie pewnych danych. Mężczyzna będąc przekonanym o tym, że przekazywane przez niego informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sprzedaży posiadanej przez niego kryptowaluty podał je oszustom i w ten sposób przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego. 82-latek stracił ponad 60 tys. zł.

Apelujemy o ostrożność w tego typu inwestycje, a szczególnie ostrożność w rozmowach z osobami przekonującymi do zainstalowania na komputerach lub telefonach rzekomych aplikacji poprzez które analityk pomaga w zakupie lub sprzedaży kryptowaluty. Zainstalowanie tego typu oprogramowań na urządzenia, poprzez które logujemy się do bankowości internetowej może skutkować utratą oszczędności naszego życia.