Pomagamy i chronimy - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Pomagamy i chronimy

Data publikacji 24.08.2020

Policjanci oraz pracownicy Policji z kaliskiej komendy po raz kolejny udowodnili, że hasło „Pomagamy i chronimy” nie jest tylko zwykłym sloganem. Blisko 70 z nich zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Każdy z nas może uratować komuś życie. Nie zwlekaj, zarejestruj się i Ty!

Każdy, bez względu na wiek, czy płeć może zachorować na nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. Z powodu dużej różnorodności naszego genotypu, szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” wynoszą 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego nadal co 5 polski pacjent nie znajduje zgodnego dawcy. Powyższe informacje można przeczytać na stronie internetowej fundacji  DKMS - www.dkms.pl, której główną misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

W miniony piątek pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu pobierali oraz rejestrowali próbki krwi pobrane od policjantów i pracowników Policji. Wszystkie zdrowe osoby w wieku do 55 lat mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Cała procedura rejestracji nie była skomplikowana i trwała nie więcej niż 10 minut.

Tylko tego jednego dnia do bazy danych trafiło 70 nowych potencjalnych dawców szpiku. Każda z tych osób, to szansa na powrót do zdrowia dla chorych na nowotwory krwi.Taką szansę wykorzystało już dwóch kaliskich policjantów, którzy po wcześniejszej rejestracji w bazie danych otrzymali informację, że mają swoich „genetycznych bliźniaków”. Jeden z nich w 2013, drugi w 2017 roku. Funkcjonariusze bez chwili wahania zdecydowali się oddać swój szpik, aby pomóc chorym.