Jedna kolizja dwa zatrzymane prawa jazdy - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Jedna kolizja dwa zatrzymane prawa jazdy

Data publikacji 04.08.2020

Informacja o ponownym egzaminie zaskoczyła młodego kierowcę, który był uczestnikiem zdarzenia drogowego. 20-latek stracił swoje prawo jazdy ponieważ okazało się, że w obowiązującym go okresie próbnym przekroczył dopuszczalny limit przewinień na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zostali skierowani na obsługę zdarzenia drogowego, do którego doszło na ul. Wrocławskiej w Kaliszu. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 47-letnia kobieta kierująca pojazdem marki Nissan nie zastosowała się do sygnalizacji świetlnej, wjechała na skrzyżowanie i doprowadziła do zderzenia z kierującym osobowym fiatem. Na szczęście ani kobieta kierująca nissanem, ani 20-latek siedzący za kierownicą fiata nie doznali poważniejszych obrażeń.

Konsekwencją tego rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego, które skutkowało realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia innych osób, było zatrzymanie prawa jazdy 47-letniej mieszkance powiatu kaliskiego.

Policjanci zatrzymali również również uprawnienia do kierowania 20-letniemu kierowcy fiata. Jak wynikało z informacji zgromadzonych w bazach danych, młody kierowca w okresie próbnym popełnił już trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. 20-latek będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

 

Każdy „młody kierowca” powinien pamiętać, że jeśli w ciągu 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, to straci uprawnienia do kierowania samochodem.

Obowiązujące przepisy zakładają również, że jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca dopuści się dwóch wykroczeń, to starosta wydłuży okres specjalnego nadzoru nad początkującym kierowcą o kolejne dwa lata. Dodatkowo, jeżeli w tym czasie taki "młody kierowca" dopuści się trzeciego wykroczenia, to pożegna się ze swoim prawem jazdy.

 

Tylko w 2019 roku wielkopolska Policja skierowała 259 wniosków o cofnięcie prawnień młodym kierowcom w związku z popełnieniem przez nich przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń.