Stracą prawo jazdy na 6 miesięcy - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Stracą prawo jazdy na 6 miesięcy

Data publikacji 03.08.2020

Na kolejne trzy miesiące stracą prawo jazdy dwaj lekkomyślni kierowcy, zatrzymani do kontroli przez policjantów ruchu drogowego. 26 i 28-latek wsiedli za kierownicę pojazdów pomimo tego, że wcześniej została wydana decyzja administracyjna, o zatrzymaniu ich uprawnień na okres trzech miesięcy. Kolejne zbagatelizowanie przepisów przez kierujących, zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

 

Niemal codziennie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymują nieodpowiedzialnym kierowcom dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami. Przypadki, kiedy funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy kierującemu, określa art. 135 ustawy ustawy „Prawo o ruchu drogowym". To m. in. kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu bądź środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenie nadmiernej ilości pasażerów, przekroczenie limitu punktów karnych lub przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Nie wszyscy kierujący, którym zatrzymano prawa jazdy stosują się do obowiązujących przepisów i ponownie wsiadają za kierownicę.

W miniona sobotę dwóch kierowców, którzy mieli już zatrzymane dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami, zostało zatrzymanych do kontroli drogowej przez kaliskich funkcjonariuszy. Pierwszy z nich, 28-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego stracił prawo jazdy na początku lipca br. Drugiemu z kierowców, 26-letniemu mieszkańcowi województwa śląskiego dokument zatrzymano w maju br. Obaj kierowcy stracili uprawnienia na 3 miesiące w związku z rażącym przekroczeniem dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Przez ten czas mężczyźni nie mogli wsiadać za kierownicę pojazdów.

Zatrzymanie do kontroli drogowej przez kaliskich policjantów świadczy o tym, że kierujący nie dostosowali się do obowiązujących przepisów. W związku z tym, funkcjonariusze wystąpią do organu wydającego uprawnienia z wnioskiem o wydłużenie okresu zatrzymania dokumentu. Kierowcy odzyska prawo jazdy po upływie kolejnych 3 miesięcy.