Święto Policji - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Święto Policji

Data publikacji 29.07.2020

Dziś w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom kaliskiej komendy. W tym roku przypada 101. rocznica powstania Policji Państwowej. Ten rok jest szczególny również ze względu na wie ważne dla naszego środowiska policyjnego rocznice. W 2020 roku obchodzimy 30-lecie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz 95. rocznicę utworzenia Policji Kobiecej.

Tegoroczne święto przebiegało w wyjątkowych warunkach, wynikających z obowiązującego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemicznego i związanych z nim obostrzeniami mającymi na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa. Uroczysta zbiórka połączona z wręczeniem rozkazów i odznaczeń, została po raz pierwszy zorganizowana w nowej siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Obchody Święta Policji rozpoczęły się od złożenia przez dowódcę uroczystości podinsp. Mariusza Fułka meldunku, Komendantowi Miejskiemu Policji w Kaliszu insp. Dariuszowi Bieńkowi.

Po przywitaniu gości, wśród których obecni byli Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz Wicestarosta Powiatu Kaliskiego Pan Zbigniew Słodowy, głos zabrał szef kaliskich policjantów. Insp. Dariusz Bieniek w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Policji Państwowej i przypomniał przypadające w tym roku rocznice, obchodzone w naszej formacji, w tym m.in.: 95. jubileusz powołania Policji Kobiecej, 30. rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji, trzydziestolecie istnienia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz setną rocznicę powstania pierwszego komisariatu rzecznego.

W dalszej części swojego wystąpienia komendant skierował szczególne słowa podziękowania do policjantów i pracowników Policji, za sumienne ofiarne i w pełni profesjonalne wykonywanie codziennych zadań służbowych na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Za zasługi na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz wielkopolskiej Policji, odznaczenia otrzymało 12 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. W tym roku w kaliskiej komendzie na wyższe stopnie policyjne w awansowanych zostało ponad 130 funkcjonariuszy. Dwóch z nich zostało wyróżnionych przedterminowym awansem. Łącznie 12 wyróżniających się funkcjonariuszy otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Kalisza oraz Starosty Powiatu Kaliskiego.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do wyróżnienia Pani Renaty Galuby, która po ponad 40 latach pracy, w tym 25 latach pracy strukturach kaliskiej komendy w dniu wczorajszym odeszła na zasłużoną emeryturę.

 

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście - Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz Wicestarosta Powiatu Kaliskiego Pan Zbigniew Słodowy. Obaj w swoich przemówieniach złożyli policjantom i pracownikom Policji najlepsze życzenia z okazji święta, a także podziękowali za ich codzienną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.