„Dzień Seniora” w Liskowie - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

„Dzień Seniora” w Liskowie

Data publikacji 18.10.2019

Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu włączyli się w akcję „Dzień Seniora”, której organizatorem jest Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Głównym celem kampanii, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Zdrowi, bezpieczni, aktywni”, jest aktywizacja osób starszych. Spotkanie z seniorami zostało zorganizowane na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie.

 

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i „naciągaczy”. Osoby starsze, które czując się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń oraz kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, kaliscy policjanci włączają się w przedsięwzięcia dedykowane osobom w tzw. „złotym wieku” aby uświadomić im w jaki sposób należy się zachować aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Zebrani na sali mogli usłyszeć, jakimi metodami działają sprawcy podszywający się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji. Stróże prawa omówili na przykładzie konkretnych spraw, pojawiające się nowe sposoby i legendy jakie stosują oszuści.

Kolejnym poruszonym tematem były kradzieże w mieszkaniach na szkodę osób starszych. Policjantki przypomniały, że złodzieje często wzbudzają zaufanie mieszkańców, podając się za pracowników wodociągów lub gazowni, przedstawicieli służby zdrowia, pomocy społecznej czy akwizytorów oferujących różnego rodzaju towary i usługi. Ciepłą aparycją, elokwencją i przepełnioną empatii rozmową tuszują swoje nieuczciwe zamiary. Zanim właściciel mieszkania zdąży się zorientować, że padł ofiarą swoistego rodzaju manipulacji – zostaje okradziony z pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

Podczas dyskusji, która się wywiązała podczas prelekcji, uczestnicy spotkania mówili o sytuacjach w jakich sami się znaleźli oraz o swojej ostrożności, która pomogła im uniknąć oszustwa.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali poradniki pt.„Bezpieczny senior”.

  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka w umundurowaniu służbowym podczas prelekcji dla seniorów.
  • Zdjęcie kolorowe. Poradnik "Bezpieczny senior", publikacja którą otrzymali seniorzy podczas spotkania.
  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka w umundurowaniu służbowym rozdająca poradnik "Bezpieczny Senior" uczestnikom spotkania.