Straci prawo jazdy na sześć miesięcy. - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Straci prawo jazdy na sześć miesięcy.

Data publikacji 17.10.2019

Na sześć miesięcy straci prawo jazdy 52-letni mieszkaniec Kalisza. Mężczyzna wsiadł za kierownicę swojego samochodu, pomimo tego, że wcześniej policjanci zatrzymali mu prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do panujących warunków, to jedne z najczęstszych przyczyn poważnych w skutkach wypadków drogowych. Jak niebezpieczna może okazać się brawura z kierownicą policjanci przekonują się niemal codziennie. Bagatelizowanie przepisów związanych z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym, to rażąca nieodpowiedzialność kierowców, którzy swoim lekkomyślnym zachowaniem mogą doprowadzić do tragedii na drodze. Dlatego policjanci z drogówki wiele uwagi poświęcają właśnie na dyscyplinowanie kierowców, którzy nie stosują się do wspomnianych przepisów.

Od początku tego roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zatrzymali już 177 dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami, w związku przekroczeniem przez kierowców prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Nie wszyscy kierujący którym zatrzymano prawa jazdy stosują się do obowiązujących przepisów, które zabraniają im wsiadania za kierownicę przez okres 3 miesięcy. Jednym z takich nieodpowiedzialnych kierowców okazał się 52-letni kaliszanin zatrzymany wczoraj do kontroli drogowej przez kaliskich policjantów. Podczas kontroli mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych okazało się, że kierujący stracił uprawnienia w związku z obowiązującymi przepisami. Jak ustalili policjanci 52-latek został zatrzymany do kontroli drogowej w sierpniu br. Powodem kontroli było rażące przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowany. W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyzna stracił uprawnienia do kierowania na okres trzech miesięcy. Pomimo tego, kaliszanin zdecydował się wsiąść za kierownicę auta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci wystąpią do organu wydającego uprawnienia z wnioskiem o wydłużenie okresu zatrzymania dokumentu. Kierowca będzie mógł go odzyskać dopiero za sześć miesięcy.

 

Przypominamy !

Kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba będzie nadal poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana przez funkcjonariuszy, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy - ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.