Spotkanie z seniorami - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Data publikacji 11.10.2019

Dzielnicowy z II Rewiru Dzielnicowych Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu spotkali się z seniorami przebywającymi w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Policjanci ostrzegali przed wpuszczaniem do domu obcych osób oraz instruowali, jak należy się zachować w przypadku odebrania telefonu od rzekomego wnuczka lub policjanta. Spotkanie było realizowane w ramach projektu "Bezpieczne życie w Kaliszu – od juniora do seniora" dofinansowanego ze środków "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

 

Podczas prelekcji dzielnicowi przekazali najistotniejsze informacje o sposobach działania oszustów podszywających się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy Policji. Na konkretnych przykładach spraw omówili, pojawiające się nowe sposoby i legendy, jakie stosują przestępcy. Dzielnicowi przestrzegali również przed zbytnią ufnością, wobec obcych osób pukających do drzwi naszych mieszkań. Przypomnieli również, że złodzieje chcąc wzbudzić zaufanie mieszkańców, podają się za pracowników wodociągów, gazowni, przedstawicieli służby zdrowia, pomocy społecznej czy akwizytorów - oferujących różnego rodzaju towary i usługi. Ciepłą aparycją, elokwencją i przepełnioną empatii rozmową tuszują swoje nieuczciwe zamiary. Zanim właściciel mieszkania zdąży się zorientować, że padł ofiarą swoistego rodzaju manipulacji – zostaje okradziony z pieniędzy i wartościowych przedmiotów.

W trakcie dyskusji, która wywiązała się podczas spotkania, seniorzy podzieli się swoimi doświadczeniami w kontaktach z oszustami.