Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Inauguracja kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”

Data publikacji 03.04.2019

W gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu wczoraj odbyła się inauguracja kampanii edukacyjno-profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” organizowanej przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Punktualnie o godzinie 12.00 kaliscy policjanci spotkali się z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać przedstawicieli zaproszonych instytucji, którzy omówili tematykę związaną z zagrożeniami jakie mogą ich spotkać w związku z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Jako pierwsza głos zabrała Pani Halina Przybyło – oddziałowa Oddziału Psychiatrycznego Wojewódzkiego Zespolonego Szpitala im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, która opowiedziała młodzieży w jaki sposób zachowują się osoby, które są uzależnione od środków psychoaktywnych. Agresja i pobudzenia to podstawowe objawy jakie towarzyszą po zażyciu tego tego typu narkotyków. Wskazała jednocześnie, że eksperymentowanie z takimi substancjami prowadzi do trwałych zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Pani Justyna Fułek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kaliszu chciała uświadomić młodzieży, że z dopalaczami najczęściej jest tak, że im dłużej je się zażywa tym większa jest szansa na uzależnienie się od nich. Trudno stwierdzić po jakim okresie organizm całkowicie uzależnia się, może to nastąpić nawet po jednorazowym zażyciu takiej substancji. Podczas swojego wystąpienia wskazała też, gdzie powinny szukać pomocy osoby uzależnione od środków odurzających. Informowała młodzież, że powinni mieć świadomość, że nigdy z różnego rodzaju problemami nie zostają sami i zawsze w takich sytuacjach mogą liczyć na pomoc osób dorosłych.

Na koniec omówiono tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z pojęciami: nieletni, czyn karalny, demoralizacja. Mundurowi uzmysłowili zgromadzonym, jakie środki orzeka Sąd Rodzinny wobec nieletnich. Policjantki poruszyły zagadnienia z zakresu profilaktyki zachowań przestępczych oraz odpowiedzialności za czyny zabronione przez ustawę, w tym między innymi za posiadanie, wprowadzanie do obrotu oraz nakłanianie do zażywania środków psychoaktywnych. Wskazali prawidłowe wzorce zachowań, poprzez pryzmat obowiązujących norm etyczno moralnych i zapisów prawnych.

Jednym z istotnych elementów przedsięwzięcia był prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Spot ma na celu upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży treści dotyczących niebezpieczeństwa uzależnienia od narkotyków i dopalaczy.

 

  • Zdjęcie kolorowe. Pani Halina Przybyło – oddziałowa Oddziału Psychiatrycznego Wojewódzkiego Zespolonego Szpitala im. Ludwika Perzyny w Kaliszu prowadzi prelekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu na temat uzależnień.
  • Zdjęcie kolorowe. Pani Justyna Fułek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kaliszu prowadzi prelekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu dotyczącą uzależniania od środków odurzających.
  • Zdjęcie kolorowe. Policjantka tłumaczy uczniom zebranym na sali tematykę dotyczącą odpowiedzialności karnej nieletnich.
  • Zdjęcie kolorowe. Uczniowie oglądają spot przygotowany na rzecz kampanii edukacyjno-profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Zdjęcie kolorowe. Kadr ze spotu przygotowanego na rzecz kampanii edukacyjno-profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”
  • Zdjęcie kolorowe. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu inaugurującym kampanie "Narkotyki i dopalacze zabijają" pozują do zdjęcia trzymając w rękach plakaty promujące życie bez uzależnień.
Powrót na górę strony