Tragiczny wypadek - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczny wypadek

Data publikacji 05.10.2018

Kaliscy policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku, do którego doszło na terenie Żelazkowa. Idąca lewą stroną jezdni 50-letnia kobieta została potrącona przez samochód osobowy. Na skutek odniesionych obrażeń piesza poniosła śmierć na miejscu. Apelujemy do wszystkich niechronionych użytkowników dróg, aby w okresie jesienno-zimowym nosili odblaski nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale też w mieście. Pamiętajmy, że taki mały dodatek do naszego ubioru może uratować nam życie.

Do zdarzenia doszło 4 października br. około godziny 19:00. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący volkswagenem 33-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego, podjął manewr wyprzedzania pojazdu jadącego przed nim. W trakcie manewru potrącił piesza poruszającą się lewą stroną jezdni, w tym samym kierunku. 50-letnia kobieta w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

Ustalenia policjantów wskazują na to, że do wypadku doszło poza obszarem zabudowanym, a piesza nie miał żadnych elementów odblaskowych.

Wstępne badanie wykazało, że 33-letni kierowca volkswagena był trzeźwy. Od mężczyzny została również pobrana krew do dalszych badań.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, będą szczegółowo wyjaśniali okoliczności oraz przebieg tego tragicznego zdarzenia.

 

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników
i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Przy gorszej widoczności ocena odległości dla kierowców jest trudniejsza. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym. Taka „drobna rzecz” jak odblask, daje kierowcy o wiele więcej czasu na reakcję i ominięcie pieszego.

AJW