"Kalisz Świeci Przykładem" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Kalisz Świeci Przykładem"

Data publikacji 10.09.2018

Blisko 700 uczestników stanęło na linii startu rajdu rolkowo – rowerowego „Kalisz świeci przykładem”. Wśród miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego, nie zabrakło najmłodszych mieszkańców Kalisza. Całe rodziny wyposażone w elementy odblaskowe wyruszyły 12,5 km trasę. Głównym celem tego przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia, a także rozpowszechnianie używania odblasków, jako elementu poprawiającego bezpieczeństwo na drodze.

Rowerzyści i rolkarze z roku na rok coraz liczniej uczestniczą w imprezie. W tym roku na starcie pojawiło się blisko 700 osób, w tym liczne grono najmłodszych mieszkańców naszego miasta wspieranych przez swoich opiekunów.

Na 300 pierwszych uczestników, którzy stawili się na „linii startu”, czekały kamizelki odblaskowe ufundowane przez Urząd Miasta Kalisza. Do używania elementów odblaskowych zachęcali osobiście Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński oraz Komendant Miejski Policji w Kaliszu inp. Dariusz Bieniek. W ten sposób przedstawiciele obu instytucji chcieli przypomnieć wszystkim, o tym jak ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku są odblaski.

Funkcjonariusze rozmawiając z uczestnikami rajdu zachęcali do korzystania z odblasków również na terenie miasta. Chcieli, aby każdy miał świadomość, że pieszy czy rowerzysta, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp, człowiek korzystający z odblasków, poruszający się wzdłuż drogi, czy przechodzący przez jezdnię jest o wiele lepiej widoczny. To, że pieszy czy rowerzysta widzi samochód, nie oznacza, że kierujący dostrzeże niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Punktualnie o 19:30 rolkarze i cykliści wyruszyli na trasę rajdu. Odblaskowy korowód przejechał głównymi ulicami Kalisza. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspomagani przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej Kalisza. Niezwykle ważnym elementem było prawidłowe zabezpieczenie dużych, newralgicznych skrzyżowań, podczas przejazdu kolumny rolkarzy i rowerzystów.

Uczestnicy wyposażeni w elementy odblaskowe, bezpiecznie dotarli do celu. Również Ci najmłodsi wspierani przez swoich rodziców, pokonali trasę liczącą ponad 12 kilometrów. Impreza miała swój finał na terenie Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, gdzie organizatorzy przygotowali dla wszystkich poczęstunek.

 

AJW