Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą

Data publikacji 11.07.2018

Na terenie kaliskiego Aquaparku kaliscy policjanci promowali akcję profilaktyczno – edukacyjną pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”., której celem jest popularyzacja zasad bezpiecznego zachowania nad wodą podczas letniego wypoczynku przez dzieci, młodzież oraz ich opiekunów. Mundurowi podczas prowadzonych akcji przypominają plażowiczom podstawowe zasady korzystania z tego rodzaju wypoczynku. Wszystko po to, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo oraz zapobiegać przypadkom utonięć.

Trwają wakacje, wielu z nas wybiera wypoczynek nad wodą, jednakże często ignoruje zasady bezpieczeństwa, których nieprzestrzeganie może prowadzić do tragedii. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta policjanci w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” edukują wypoczywających w jaki sposób należy zadbać o swoje bezpieczeństwo nad wodą. Tym razem funkcjonariusze odwiedzili kaliski Aquapark.

Policjanci informowali plażowiczów o tym, że bezpieczeństwo nad wodą zarówno dorosłych jak i dzieci zależy w dużej mierze od nas samych. Przyczynami większości wypadków nad wodą jest nadmierna brawura osób zażywających kąpieli, często połączona z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, brakiem umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniem się do pływania, niestosowaniem indywidualnych środków ochrony, ale również brak odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Wypoczywający nad wodą otrzymali ulotki informacyjne, a najmłodsi rękawki do pływania. Przypominamy o tym aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;

  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;

  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;

  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;

  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;

  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

  • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;

  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.