Przewoził za dużo osób - stracił prawo jazdy - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Przewoził za dużo osób - stracił prawo jazdy

Data publikacji 10.07.2018

Przewożenie większej ilości osób, niż ta określona w dowodzie rejestracyjnym, pojazdem nieprzystosowanym i nieprzeznaczonym do tego celu, może być przyczyną tragedii. Wielu kierowców świadomie nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, jakie powodują. W ostatnim czasie podczas jednej z kontroli drogowych, funkcjonariusze zatrzymali pojazd, którym podróżowała większa ilość osób, niż ta określona w dowodzie rejestracyjnym. Kierowca auta stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Mimo systematycznej poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach nadal bardzo niepokojącym zjawiskiem jest między innymi nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewozu osób. Z tego powodu na drogach całego kraju dochodzi do bardzo tragicznych w skutkach wypadków. Każda „dodatkowa” osoba w pojeździe nie posiada pasów bezpieczeństwa i stanowi tym samym zagrożenie dla siebie jak i dla innych współpasażerów. Takie sytuacje zdarzają się, m.in. kiedy jadące do prac sezonowych osoby poupychane są między wiadrami, paletami czy drabinami - najczęściej w części ładunkowej samochodu.

Podczas jednej z ostatnich kontroli drogowych, wspólny patrol funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej zatrzymał do kontroli busa, za kierownicą którego siedział 59-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli okazało się, że mercedesem podróżuje 11 pasażerów i kierowca. Zgodnie z dowodem rejestracyjnym, w tym pojeździe mogło znajdować się maksymalnie 9 osób.

W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci zatrzymali kierującemu dokument prawa jazdy. Dodatkowo 59-latek został ukarany mandatem karnym.

 

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od 18 maja 2015 r. przepisami, kierowca straci prawo jazdy m.in. za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu naruszenia przepisów, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego organu, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.