Aktualności

Ćwiczenia z udziałem policjantów z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej

Data publikacji 28.06.2018

Pracownicy jednej z kaliskich szkół powiadomili Policję o wtargnięciu na teren placówki uzbrojonego napastnika. Przestępca zabarykadowali się w klasie razem z zakładnikami. Miał przy sobie nóż. Do działań natychmiast skierowali zostali funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej. Tak rozpoczął się scenariusz ćwiczeń mających za zadanie opanowanie sytuacji kryzysowej.

 

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu systematycznie prowadzą ćwiczenia dotyczące symulacji różnych sytuacji kryzysowych, mogących mieć miejsce na terenie m.in. placówek oświatowych. Tym razem działania prowadzone były na terenie jednej ze kaliskich szkół podstawowych. Po potwierdzeniu zgłoszenia na miejsce skierowano funkcjonariuszy z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej. Ich działania doprowadziły do obicia pracowników szkoły oraz zatrzymania agresora.

To kolejne w tym roku ćwiczenia, w których uczestniczyli kaliscy policjanci. Tego typu symulacje mają za zadanie koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia można działać szybko, sprawnie i zdecydowanie.

Podsumowując przedsięwzięcie, uczestniczący w ćwiczeniach pracownicy szkoły podkreślali, że na wielu z nich zaaranżowana sytuacja zrobiła ogromne wrażenie. Wtargnięcie napastnika, działania Policji oraz reakcje ich samych zobrazowały, jak faktycznie takie zdarzenie może przebiegać i na co należy zwrócić uwagę w sytuacji zagrożenia.

Przeprowadzone ćwiczenia wpisują się w założenia „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”, którego głównym celem jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach terrorystycznych.