Nowoczesne urządzenie do walki z "piratami drogowymi" - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Nowoczesne urządzenie do walki z "piratami drogowymi"

Data publikacji 25.06.2018

Kaliscy policjanci dysponują nowym miernikiem prędkości TruCam. Radar ten, prócz pomiaru prędkości, daje również możliwość wykonania zdjęcia i nagrania wideo mierzonego pojazdu. Przekonał się o tym 49-latek, który stracił prawo jazdy na 3 miesiące w związku z rażącym przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. To pierwsza osoba, której policjanci zatrzymali prawo jazdy dokonując pomiaru tym nowoczesnym urządzeniem.

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu od kilku tygodni posiadają nowy instrument do walki z „piratami drogowymi”. TruCam, bo tak nazywa się to nowoczesne urządzenie, oprócz pomiaru prędkości ma możliwość wykonania zdjęcia lub krótkiego filmu pojazdu, którego prędkość jest mierzona. Ta opcja umożliwia pokazanie osobie kontrolowanej, zdjęcia lub nagrania z wynikiem pomiaru prędkości. Pomaga to uniknąć kwestii spornych z uczestnikami ruchu drogowego oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, co do poprawności pomiaru, jeszcze na miejscu kontroli drogowej.

Przekonał się o tym kierowca peugeota, który w sobotę, 23 czerwca br. w sposób rażący przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Pomiar wskazał, że auto poruszało się z prędkością 109 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. W związku z powyższym policjanci z drogówki nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 400 złotych oraz zatrzymali dokument prawa jazdy. 49-letni mieszkaniec Środy Wielkopolskiej nie miał wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia. Uprawnienia do kierowania pojazdami będzie mógł odzyskać za trzy miesiące.

 

Wykorzystanie tego nowoczesnego miernika, umożliwia policjantom ruchu drogowego nie tylko robienie zdjęć pojazdów, których kierowcy łamią przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, ale pomaga także ujawniać inne wykroczenia m.in. rozmowę kierowcy przez telefon podczas jazdy samochodem, niekorzystanie przez podróżujących z pasów bezpieczeństwa albo naruszenie przepisów dotyczących sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Jest to istotne na drogach o kilku pasach ruchu w jednym kierunku oraz w miejscach, gdzie nie jest możliwe bezpieczne zatrzymanie pojazdu. Zarejestrowana w cyfrowej jakości dokumentacja może stanowić niepodważalny dowód każdego zarejestrowanego wykroczenia drogowego.