Plenerowa lekcja profilaktyki - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Plenerowa lekcja profilaktyki

Data publikacji 19.06.2018

Blisko 300 uczniów z kaliskich szkół podstawowych uczestniczyło w plenerowej lekcji profilaktyki zorganizowanej przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Głównym tematem zajęć przeprowadzonych przez przedstawicieli służb mundurowych były oczywiście „Bezpieczne Wakacje”. Policjanci, strażacy, funkcjonariusze służby leśnej oraz ratownik wodny, tłumaczyli najmłodszym z jakim zagrożeniami mogą się spotkać w czasie letniego wypoczynku, a także w jaki sposób uniknąć niebezpiecznych sytuacji. W organizację przedsięwzięcia włączył się również Urząd Miasta Kalisza oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, zwłaszcza podczas wakacji stanowi priorytet działań Policji. Po raz kolejny kaliscy policjanci zorganizowali lekcję plenerową dla uczniów kaliskich szkół. Funkcjonariusze zaprosili do współpracy przedstawicieli Straży Pożarnej, Służby Leśnej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W trakcie „lekcji” policjanci przypomnieli o niebezpieczeństwach z jakimi najmłodsi mogą się spotkać podczas letniego wypoczynku. Dzieci wspólnie z policjantami, przypomniały sobie jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny podczas wakacji. Mundurowi poinformowali najmłodszych, że osoby wyjeżdżające na kolonie, powinny pamiętać, aby nie oddalać się od grupy i opiekuna oraz nie rozmawiać z nieznajomymi. Uczyli także, jak postępować w sytuacjach zagrażających życiu bądź zdrowiu oraz sprawdzali wśród najmłodszych znajomość numerów alarmowych. Dzieci odwiedził również przewodnik psa policyjnego, który zabrał ze sobą swojego podopiecznego – Pokera. Maluchy miały mnóstwo pytań dotyczących opieki nad policyjnymi psami. Same również opowiadały o swoich domowych pupilach. W trakcie tych rozmów najmłodsi dowiedzieli się również, jak reagować w razie spotkania na swej drodze agresywnego czworonoga.

Zaproszony przez policjantów przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej oraz WOPR omówił zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w wodzie. Strażak przypomniał najmłodszym, że nie powinni bawić się ogniem i jak zareagować, kiedy jesteśmy świadkami pożaru. Przedstawicielka Służby Leśnej zachęcała dzieci do poznawania przyrody i aktywnego wypoczynku w lesie. Przypomniała również jak należy zachowywać się w podczas tego typu przyrodniczych eskapad.

W trakcie spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Bezpieczne Wakacje”. Nagrody zwycięzcom wręczyli – Komendant Miejski Policji w Kaliszu insp. Dariusz Bieniek oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Janusz Sibiński. Prace wykonane z wykorzystaniem różnych technik plastycznych prezentowały wysoki poziom artystyczny i merytoryczny. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę nie tylko pomysł i technikę, ale również samodzielne wykonanie i estetykę pracy.

Na zakończenie na wszystkich czekały dodatkowe atrakcje – stoisko Służby Leśnej z konkursami, pokaz sprzętu policyjnego oraz oblegane przez milusińskich dmuchane zamki i zjeżdżalnie, dzięki którym najmłodsi mogli już poczuć smak wakacyjnych zabaw na świeżym powietrzu.