Aktualności

Policjanci dbali o bezpieczeństwo podczas wyścigu kolarskiego

Data publikacji 16.04.2018

Zawodnicy 33. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym "Hellena Tour 2018", podczas trzydniowych zmagań pokonają trasę liczącą ponad 450 kilometrów. Jak co roku, kaliscy policjanci dbali o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i zgromadzonej publiczności. Na terenie naszego miasta i powiatu zorganizowano trzy etapy wyścigu. Impreza przebiegła bezpiecznie i w duchu sportowej rywalizacji.

Zabezpieczenie tego typu imprezy jest sporym wyzwaniem dla Policji. Sprawą priorytetową jest zapewnienie bezpieczeństwa na trasie przejazdu i minimalizacja utrudnień, na jakie natrafią kierowcy oraz piesi. Głównym zadaniem kaliskich policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na trasie przejazdu kolarzy. Jednym z ważniejszych odcinków wyścigu był etap IV, ze startu wspólnego na trasie Wieruszów-Kalisz, który przebiegał przez kilkukilometrowy odcinek drogi krajowej nr 12. Taka trasa wyścigu wymagała od organizatorów skutecznego zabezpieczenia, dobrej koordynacji działań i sprawnego reagowania na zmieniające się sytuacje. Niezwykle ważnym elementem było prawidłowe zabezpieczenie newralgicznych skrzyżowań. Policjanci z drogówki wspomagani przez strażników miejskich oraz strażaków, kierowali ruchem na skrzyżowaniach z odcinkami dróg wyłączonych na czas wyścigu. Wskazywali kierowcom objazdy i informowali o bieżących utrudnieniach związanych z przejazdem peletonu. Funkcjonariusze podczas przejazdu kolumny wyścigu dbali również, by kibice nie wtargnęli na jezdnie. Policyjne załogi były również zaangażowane w pilotaż kolumny wyścigowej.

Podczas trwania tego sportowego widowiska, nie odnotowano żadnego przypadku zakłócenia porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pracę policjantów wspomagali przedstawiciele: Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Granicznej oraz uczniowie klas mundurowych.