Z rodzicami o cyberzagrożeniach - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Z rodzicami o cyberzagrożeniach

Data publikacji 12.03.2018

Internet odgrywa dużą rolę w życiu młodego człowieka. Jest on źródłem wiedzy, a także źródłem rozrywki. Rozwojowi sieci towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Dlatego też kaliscy policjanci podejmują działania na rzecz cyberbezpieczeństwa najmłodszych. Jednym z nich były przeprowadzone w ostatnim czasie spotkania z rodzicami między innymi na temat zagrożeń pojawiających się w Internecie.

Edukacja użytkowników sieci internetowej jest jednym z priorytetów dla policyjnych profilaktyków. Każda forma zwrócenia uwagi na ten problem jest dobra. Tym razem okazją do przekazania ważnych informacji dotyczących zagrożeń w sieci były spotkania z rodzicami. W trakcie prelekcji uczestnicy dowiedzieli się, m.in. czym jest cyberprzemoc, jakie są jej rodzaje i jakie narzędzia wykorzystywane są do jej rozpowszechniania. Poznali również takie pojęcia jak: hejt, seksting, czy grooming. Przybliżając sposób działania sprawców internetowych przestępstw policjanci chcieli uświadomić rodzicom, na jakie zagrożenia w sieci narażone są szczególnie dzieci, które nie zdają sobie sprawy z coraz częściej czyhających na nie w wirtualnym świecie niebezpieczeństw.

Ponadto zwrócono również uwagę na zjawisko cyberuzależnienia, które dotyka coraz młodszych użytkowników sieci. Jak podkreślali policjanci, uzależnienie od Internetu rozwija się stopniowo i niezauważalnie, wypierając dotychczasowe zainteresowania i obowiązki uczniów. Zdarza się, że młodzież szkolna bardzo często wykorzystuje nowe rozwiązania technologiczne w sposób niekontrolowany. Uczestnicy dowiedzieli się również, jakie niepokojące zachowania uczniów, powinny wzmóc ich czujność i gdzie w takich przypadkach należy szukać pomocy.