Tragiczny wypadek z udziałem pieszej - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Tragiczny wypadek z udziałem pieszej

Data publikacji 12.03.2018

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniać okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 25 w miejscowości Zbiersk. Kierowca samochodu ciężarowego potrącił idącą poboczem drogi pieszą. 20-latka na skutek odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu.

 

Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 5:00, w sobotę 10 marca br. w miejscowości Zbiersk. Przybyli na miejsce funkcjonariusze z kaliskiej drogówki wstępnie ustalili, że jadący w kierunku Kalisza kierowca samochodu ciężarowego marki Mercedes, potrącił 20-letn kobietę idącą poboczem drogi. W wyniku odniesionych obrażeń, piesza zmarła. Ustalenia policjantów wskazują na to, że do wypadku doszło poza obszarem zabudowanym, a piesza nie miał żadnych elementów odblaskowych.

Wstępne badanie wykazało, że 43-letni kierowca ciężarowego mercedesa był trzeźwy. Od mężczyzny została również pobrana krew do dalszych badań.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Stawiszynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, będą szczegółowo wyjaśniali okoliczności oraz przebieg tego tragicznego zdarzenia.

 

 

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników
i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Przy gorszej widoczności ocena odległości dla kierowców jest trudniejsza. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym. Taka „drobna rzecz” jak odblask, daje kierowcy o wiele więcej czasu na reakcję i ominięcie pieszego.

 

AJW