Oszuści ponownie zaatakowali - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Kaliszu

Aktualności

Oszuści ponownie zaatakowali

Data publikacji 08.03.2018

Po raz kolejny na terenie powiatu kaliskiego pojawili się oszuści, którzy podszywając się za członków rodziny informują o tym, że ktoś z najbliższych uległ wypadkowi drogowemu i aby uniknął odpowiedzialności karnej próbują wyłudzić od rozmówców gotówkę. Wczoraj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu otrzymał trzy informacje telefoniczne od osób, które nie dały się oszukać. Ich postawa powinna być przykładem dla innych.

Wczoraj tj. 7 marca br. oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu odebrał trzy zgłoszenia telefoniczne z informacją o próbach wyłudzeń pieniędzy metodą „na wnuczka”. Wszystkie historie były podobne. Na numer stacjonarny telefonu seniora dzwonił mężczyzna podający się za krewnego z informacją, że był sprawcą wypadku drogowego. Jednocześnie nakłaniał rozmówców aby wypłacili i przekazali określone kwoty pieniędzy na rzekomą kaucję, aby krewny uniknął odpowiedzialności karnej. We wszystkich przypadkach rozmówcy zachowali zdrowy rozsądek, przerwali rozmowę telefoniczną i skontaktowali się z rodziną aby sprawdzić przekazane telefonicznie informacje, które oczywiście okazały się nieprawdziwe.

Najczęstszym elementem działania oszustów metodą "na krewnego" jest presja czasu oraz chęć wywołania silnych emocji. Dlatego niech opisywane postawy, będą przykładem dla innych, aby nie działać pod wpływem impulsu czy zdenerwowania.

Po raz kolejny apelujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców oraz dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. Powiedzmy im jak się zachować w sytuacji, kiedy dzwoni ktoś obcy prosząc o przekazanie pieniędzy. Wykorzystujmy okoliczności – takie jak obiady świąteczne, czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

Zapamiętaj:

 

  • jeżeli dzwoni do Ciebie ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań,

  • zweryfikuj otrzymaną informację wśród bliskich, zadzwoń do nich, upewnij się, czy ktoś z rodziny faktycznie potrzebuje Twojej pomocy, pamiętaj, że nikt nie będzie miał za złe tego, że zachowujesz się rozsądnie,

  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które posiadasz w domu lub przechowujesz na koncie,

  • policjanci nie mają prawa żądać od obywateli środków pieniężnych,

  • funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.